Slovenský realitný trh sa tomu českému v mnohom podobá: ceny nehnuteľností rastú, najmä v hlavnom meste a jeho okolí, úrokové sadzby klesajú a dopyt po bývaní výrazne prevyšuje ponuku. So zmierňovaním týchto trendov sa navyše v dohľadnej dobe nepočíta, vďaka čomu je Slovensko - z investičného hľadiska - veľmi zaujímavou krajinou.

Analytici síce upozorňujú na to, že úrokové sadzby narazili na dno a musíme počítať s ich rastom, avšak opak je pravdou - ako v Čechách, tak aj na Slovensku priemerná úroková sadzba hypotekárnych úverov stále klesá. Banky sa tak na oboch trhoch snažia dorovnať prepad hypotekárneho trhu. Napríklad Slovenská sporiteľňa v súčasnosti ponúka hypotekárny úver s úrokovou sadzbou 0,79% (v Českej republike je priemerná úroková sadzba 2,47%). S rastúcou cenou nehnuteľností je však o hypotéky stále menší záujem: v druhom štvrťroku slovenské nehnuteľnosti zdraželi medziročne o 8,3%. Rýchlejšie rastú ceny starších nehnuteľností, za novostavby si záujemcovia oproti roku 2018 priplatia 5%. Ceny nehnuteľností v Bratislave sú oproti iným regiónom trikrát vyššie a v obľúbenej časti Bratislava II - Ružinov rastú dokonca medziročne o 12%.

Investori, ktorí uvažujú o umiestnení časti svojho kapitálu do slovenského trhu nehnuteľností, iste ocenia, že pre zahraničných klientov neexistujú v tejto oblasti žiadne obmedzenia - výnimku predstavuje len nadobudnutie hospodárskej pôdy. Spomalenie rastu cien nehnuteľností sa neočakáva, naopak v súčasnej dobe stále zrýchľuje, čomu zodpovedajú aj ceny nových developerských projektov. Slovenský trh má navyše oproti tomu českému niekoľko výhod. Jednak na Slovensku nie je zavedená daň z nadobudnutia nehnuteľnosti, vďaka čomu sú - v porovnaní s Českou republikou - nehnuteľnosti v základe lacnejšie o 4%. Slovensko je navyše súčasťou eurozóny, investori tak majú istotu stabilnej meny, navyše sa vyhnú kurzovému riziku a poplatkom spojeným s konverziou meny, ktoré sa v priemere pohybujú okolo 1%. Za benefit možno považovať aj strategickú polohu Bratislavy, ktorá leží na hraniciach Rakúska i Maďarska a len kúsok od tých českých.